Staff

Headteacher
Bev Theobald
Deputy Head
Rebecca Jennings
Kirsty Savory
Senco
Rebecca Jennings
Reception
Emily Newson – Hedgehogs
Melissa Aspin – Squirrels
TA’s – Tracey Dean, Alice Merrywest, Marie Martins, Donna Simms
Year 1
Nic Wright/Nikki Fowler (maternity leave) – Caterpillars
Victoria Shipp – Ladybirds
TAs – Nicky Childerhouse, Camellia Winsley, Beth Secker, Donna Simms
Year 2
Emily Cobb – Sharks
Rebecca Jennings/Lizzie Brooks – Whales
Amanda Smith – Dolphins
TAs – Paula Weston, Georgina Long, Rene Dresser, Viv Whitlock, Claire Jack, Kerry Heaney
Year 3
Liz Wyer – Kestrels
Anne-Marie Hesmondhalgh – Peregrines
TAs – Lauren Kirk, Julie Inwards, Jane Neville
Year 4
Luke Allen/Deborah Fairhurst/Kate Bird (maternity leave) – Lions
Dominic Clarke – Giraffes
TAs – Julie Bidder, Alexis Cameron, Alison Cockrell, Wendy Boon/Clair Amerigo (1:1)
Year 5
Claire Argyle – Polar Bears
Jo Kloss/Michaela Pritchard – Penguins
TAs- Deborah Fiddeman, Jane Neville, Sam Green, Rachel Alexander, Olena Sutcliffe, Julia Jones (1:1), Laura Gibbons (1:1)
Year 6
Tracey Penton & Kirsty Savory – Snow Leopards
Tracey Taylor – Jaguars
TAs – Maria Durrant, Kerry Heaney, Lynsey Kaszczak, Rebecca Weyer, Lindsey Amis, Allyson Lockitch (1:1)
Higher Level Teaching Assistant
Lindsey Amis, Diane Longcroft, Rebecca Taylor
Nurture Group
Lynsey Kaszczak and Jacquie Grant
Forest Schools
Kerry Heaney, Georgie Killby, Diane Appleton (volunteer)
Receptionist
Laurie O’Regan
Administrators
Sandie Cox, Sally Sowter, and Laura Wright
Finance Administrator
Lisa Foulger
Site Manager
Mark Body
Caretaker
Paul Tilbury
Kitchen Staff
Cook – Mindy Daniels
Deputy cook – Mishy Brister
Kitchen assistants – Michelle Grix, Sarah Stone, Sarah Jones
Lower School MSAs
Donna Simms, Kirsty Thorpe, Sam Ireland, Ann Morgan, Margaret Corps, Lorna Bunting, Sara Money, Jacqui Grant, Sam Green, Tracey Fletcher
Upper School MSAs
Jo Doughty, Tracey Fletcher, Jacqui Grant, Georgie Killby, Alison Cockrell, Marina Carter, Lynsey Kaszczak, Rebecca Gunton, Holly Mabee, Janette Harrowven, Olena Sutcliffe
Cleaning Supervisor
Angela Fenn
Cleaning Staff
Jane Dye, Kevin Morgan, Emily-Jane Saul, Lisa Smith
Breakfast Club
Diane Longcroft, Sam Ireland, Katherine Hall, Sarah Stone, Viv Whitlock
After School Playworkers
Leaders – Jasmine Proctor, Beth Mills
Samantha Green, Kathryn Loughborough, Jane Dye, William Benstead, Sarah Jones, Kerry Heaney, Georgie Killby, Wendy Boon